czwartek, 7 marca 2013

Krótka opowieść o komórce o trudnej do zapamiętania nazwie - komórka akantolityczna, co to takiego?

Są to komórki powstające w naskórku w wyniku procesów chorobowych. Mechanizm niezależnie od przyczyny choroby jest taki sam, a mianowicie dochodzi do zerwania połączeń międzykomórkowych między korneocytami. Komórki z wielobocznych ''płaskich'' stają się okrągłe, okrągławe a cytoplazma przybiera ciemnoniebieską barwę, czasami tak intensywną że jądro staje się niewidoczne. Utrata połączeń międzykomórkowych to nie tylko zmiana kształtu, to też szybsze złuszczanie się. Akantocyty powstają w chorobach autoimmunologicznych z grupy pęcherzyc, wtedy połączenia międzykomórkowe zrywane są przez przeciwciała. Pojawiają się także w przebiegu głębokiego ropnego zapalenia skóry i dermatofitozy zwłaszcza w przebiegu inwazji Trichophyton mentagrophytes, wówczas akantoliza wywołana jest przez enzymy uwolnione przez drobnoustroje.
Ropne zapalenie skóry.
Obecność komórek akantolitycznch, nie jest patognomiczna dla określonej grupy chorób zwłaszcza kiedy występują pojedynczo.W preparatach cytologicznych towarzyszą im zawsze komórki zapalne najczęściej neutrofile.

Zagadka.
Kiedy akantocyty występują w tzw. tratwach i w jakiej chorobie z grupy pęcherzyc nie będą widoczne w obrazie cytologicznym? Czekam na odpowiedzi w komentarzach.

Akantocyty i liczne neutrofile
Piśmiennictwo.
Atlas of Dermatological Cytology of Dogs and Cats. Francesco Albanese.
Small Animal Dermatology. Karen A. Moriello.
Veteriynary Cytology Dog, Cat, Horse and Cow.

 Doświadczenia własne autora. Wszystkie zdjęcia wykonał autor i nie wyraża zgody na ich publikację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz