środa, 10 września 2014

Sierpień 2014



Wydawałoby się, że diagnostyka radiologiczna doskonale "obrazuje" procesy patologiczne zachodzące w kości. Niestety tylko z pozoru. Część zmian stwierdzanych w obrazie RTG ( zwłaszcza sklasyfikowanych jako zmiany agresywne ) wymaga diagnostyki różnicowej, a następnie ( celem potwierdzenia wstępnej diagnozy ) biopsji.

Historia.
9 letni wyżeł z kulawizną kończyny lewej tylnej, bolesnością i ograniczeniem ruchu stawie biodrowym.

Badanie kliniczne.
Stan ogólny dobry, kondycję oceniono na 3 w skali 5 punktowej. W badaniu nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości poza problemem ortopedycznym.
Postawa - kończyna lewa tylna była wyraźnie odciążana.
Ruch - z wyraźną kulawizną i skróceniem kroku.
W badaniu - obrzęk i bolesność okolicy lewego stawu biodrowego. Ograniczenie ruchu i bolesność podczas biernego prostowania i odwodzenia kończyny w stawie.

Postępowanie diagnostyczne.
Pies został znieczulony, wykonano badanie w sedacji, oraz RTG miednicy w projekcji V-D. W obrazie rentgenowskim widoczny był obrzęk tkanek miękkich, deformacja szyjki i główki kości udowej, osteofity na tylnej i dobrzusznej krawędzi panewki, zmiany osteolityczne ( w typie kość zjedzona przez mole ) i osteoskleroza części bliższej trzonu kości udowej.

W diagnostyce różnicowej uwzględniono zapalenie bakteryjne ze współistniejącymi zmianami zwyrodnieniowymi w stawie oraz nowotwory kości i stawu.


Po ułożeniu listy diagnoz różnicowych, w celu wykluczenia ewentualnych przerzutów wykonano RTG klatki piersiowej w 3 projekcjach. Na zdjęciach nie stwierdzono zmian sugerujących metastazę. Następnie wykonano "na ślepo" biopsję aspiracyjną cienkoigłową.







Postawiono wstępną diagnozę - słabo zróżnicowany nowotwór prawdopodobnie mięsak histiocytarny ewentualnie kostniako - mięsak z współistniejącym zapaleniem limfocytarnym. Pies został skierowany na zabieg dekapitacji. Główkę kości udowej w całości przekazano na badanie HP.

Raport z badania histopatologicznego potwierdził proces nowotworowy - rozpoznano słabo zróżnicowanego mięsaka w diagnostyce różnicowej wymieniono kostniako mięsaka, mięsaka maziówkowego i mięsaka histiocytarnego z zaleceniem badania immunohistochemicznego.

Komentarz.
W przypadku zmian w kościach rozpoznanych w obrazie RTG jako agresywne należy uwzględnić zapalenia bakteryjne, grzybicze, świeże pourazowe, oraz procesy nowotworowe pierwotne lub wtórne.

Niestety nie dotarłem do żadnych statystyk opisujących rozkład procentowy wyżej wymienionych procesów patologicznych. Z mojego doświadczenia wydaje się, że w większości przypadków rozpoznanie można postawić po wywiadzie, badaniu klinicznym i radiologicznym. W niektórych nietypowych przypadkach konieczne będą biopsje cienkoigłowa i gruboigłowa pobierane w tym samym czasie zawsze w sedacji pod kontrolą badania USG czy rentgenotelewizji.


Doświadczenia własne autora. Wszystkie zdjęcia, badania ich opisy i interpretacje wykonał autor i nie wyraża zgody na ich kopiowanie i publikację.