niedziela, 9 marca 2014

Marzec 2014 - ropień płata wątroby u psa.


Dlaczego posty w nowym roku pojawiają się tak rzadko? Czy to zagadka? Odpowiedź już nie długo.

Przypadek Jampiego czekał na publikacje pół roku. Czas od diagnozy i zakończenia leczenia do kontroli świadczy z całą pewnością o prawidłowym rozpoznaniu.


Wywiad.
Pies w wieku 12 lat, amstaff z wyraźną nadwagą, kondycje oceniono na 8 w skali 9 punktowej. Przyczyną konsultacji było nagłe osłabnięcie zwierzęcia, poprzedzone nocnymi wymiotami i biegunką.


Badanie kliniczne.
Typowy pacjent po całonocnych perturbacjach żołądkowo-jelitowych - znacznie opóźnione CRT 4-5 sekund, tętno słabo wyczuwalne. Osłuchowo płuca bez zmian, serce - ciche, słabo słyszalne tony. Jama brzuszna miękka i niebolesna. Temp. wewnętrzna 40 stopni.

Postępowanie diagnostyczne. 

Badanie krwi.

Morfologia:
WBC 38x10^9/L
RBC 6,05x10^12/L
PLT 95x10^9/L
W rozmazie manualnym - leukocytoza z przesunięciem w lewo i wyraźna monocytoza, umiarkowana trombocytopenia.

Biochemia:
Alt 73,8 U/L
AST 143 U/L
GLU 82mg/dl
UREA 35,2 mg/dl
CREA 1,03 mg/dl
BIL 0.4 mg/dl

Obraz krwi wskazywał na ropny proces zapalny o charakterze przewlekłym, ewentualnie z towarzyszącą martwicą.

Badania obrazowe.
USG jamy brzusznej - zlokalizowano dużą, owalną masę położoną w przodobrzuszu, z przeplatającymi się obszarami o zmiennej echogeniczności ( od aechogennych po hiperechogenne ). Pod kontrolą usg pobrano próbki do badania cytologicznego.


RTG jamy brzusznej - twór zlokalizowany w przodobrzuszu, śledziona wydawała się nie zaangażowana.

W diagnostyce różnicowej wzięto pod uwagę - zmiany na wątrobie - ropień, krwiak, rozpadający się guz i skręt płata wątroby, nie można było wykluczyć z całą pewnością patologii śledziony.

Badanie cytologiczne.

1 - fibrocyty, 2 - kryształki hematoidyny.



Uzyskano próbki mocno "zanieczyszczone" krwią, w preparatach widoczne były pojedyncze, uszkodzone hepatocyty, liczne neutrofile z cechami degeneracji, makrofagi i fibroblasty. W tle drobne ziarnistości i kryształki hematoidyny.

Ostateczne rozpoznanie.
Historia, obraz kliniczny i wyniki badań dodatkowych wskazywały na ropień płata wątroby, być może wtórnie do skrętu lub nowotworu. Po ustabilizowaniu stanu ogólnego, pacjenta skierowano go na zabieg laparotomii diagnostycznej. W trakcie operacji usunięto zmieniony płat wątroby, wycinki przekazano do badania HP. Badanie wykonano w laboratorium IDEXX.

usunięty rozpadający się płat wątroby

HISTOLOGY:
Pieces of hepatic tissue with areas that are extensively hemorrhagic and necrotic, with surrounding mixed inflammation including neutrophils and lymphoplasmacytic cells. Scattered macrophages. Adjacent tissue with
angiofibroblastic tissue response, congestion and leukocytosis. There are scattered small groups of round cells. These are small to intermediate-sized round cells, occasionally with mitoses (on average less than one/400xHPF). In one section, evidence of a thrombus.
DIAGNOSIS:
Liver: Severe hemorrhage and tissue necrosis with adjacent mixed inflammatory response and angiofibroblastic tissue. Thrombus.
COMMENT:
If only one lobe is affected, hepatic lobe torsion with secondary passive
hemorrhage and tissue necrosis followed by a secondary inflammation maybe
possible. Although there are occasional nests of lymphocyte-type cells an underlying neoplasia appears less likely, but cannot entirely be ruled out based on the degree of hemorrhage and tissue necrosis.
Rechecks and re-evaluation of hepatic values are recommended.
The end-stage of such a lesion would be a diffuse fibrosis.
Omówienie.
Podczas diagnostyki, po zabiegu przez 6 tyg. pacjent był leczony antybiotykami o szerokim spektrum. Historia, badanie kliniczne, reakcja na leczenie ( po 12h od podania pierwszej dawki antybiotyków temp spadła do 38,7 st. ) oraz badania dodatkowe wskazywały na proces zapalny.
W oparciu o badania mikroskopowe nie można było w 100% wykluczyć procesu nowotworowego jako zmiany pierwotnej. Po upływie 6 m-cy pacjent żyje, czuje się dobrze a badanie USG jamy brzusznej nie wykazuje żadnych nieprawidłowości.


Doświadczenia własne autora. Wszystkie zdjęcia, badania ich opisy i interpretacje wykonał autor i nie wyraża zgody na ich kopiowanie i publikację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz